Seneste opdateringer fra Bornholms Politi på X: Hvis man får til et lidt for godt tilbud på elværktøj af mærket Dewalt eller en gummibåd, så må man gerne henvende sig til Bornholms Politi på tlf. 114. Det kan nemlig være stjålne sager. Læs mere i dagens døgnrapport #politidk https://t.co/sfhOIWdIeh
Politiets ATK-bil foretog hastighedsmålinger på Gudhjemvej i Gudhjem, hvor 12 bilister blev målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastighed, der blev registreret, var 99 km/t, hvilket overstiger den tilladte hastighed på 60 km/t betydeligt. En bilist fik et klip i kørekortet som følge af overtrædelsen.
Torsdag foretog Bornholms Politi hastighedsmålinger med ATK-bilen på Gudhjemvej, strækningen mellem Østerlars og Gudhjem. Under målingerne blev en bilist målt til at køre 100 km/t, hvilket overskrider den tilladte hastighedsgrænse på 80 km/t.
Gudhjem har for nylig været scene for færdselssager, hvor to bilister på Helligdomsvej blev sanktioneret for vigepligtsforseelser. Den ene bilist modtog en bøde, mens den anden fik et klip i kørekortet.
Torsdag aften blev tre bilister stoppet af politiet og sigtet for spirituskørsel. En af de sigtede var en 67-årig mand fra Sandvig, der blev stoppet kl. 21.28 på Helligdomsvej i Gudhjem. Han blev målt til at have en promille over det tilladte og sigtet for spirituskørsel.
Seneste opdateringer fra Bornholms Anklagere på X: En 37-årig mand og en 34-årig mand fra Nexø er i dag blevet varetægtsfængslet i fire uger efter grundlovsforhør ved Retten på Bornholm. De to mænd er sigtet for at have udøvet grov vold i forening. #anklager
Under en færdselskontrol lørdag eftermiddag i området omkring Gudhjem blev tre bilister målt til at køre for hurtigt. De tre bilister fik alle et klip i kørekortet.
Torsdag aften måtte Bornholms Politi rykke ud til en adresse i Gudhjem, hvor der var opstået uro ved en mindre social forsamling. En patrulje blev sendt til stedet, og de involverede parter blev talt til ro af politiet.
Flere bilister blev for nyligt stoppet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen i Gudhjem, Hasle og Rønne. Blandt dem var en 35-årig kvinde og en 42-årig mand, begge fra Allinge, samt en 48-årig mand fra Aakirkeby.
Onsdag kl. 12.00 blev en 62-årig mand fra Østerlars stoppet i området omkring Gudhjem for at køre med en hastighed på 120 km/t, hvor den tilladte hastighedsgrænse var 80 km/t.
Mandag eftermiddag og aften blev der foretaget hastighedsmålinger på Gudhjemvej i Gudhjem ved hjælp af politiets ATK-bil. Målingerne resulterede i, at ni bilister blev registreret for at køre for hurtigt.
Fredag kl. 12.46 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om et færdselsuheld på Svanekevej uden for Østermarie. Uheldet involverede en 74-årig mandlig bilist fra Svaneke og en 58-årig kvindelig bilist fra Gudhjem.
Bornholms Politi gennemførte onsdag formiddag en hastighedskontrol på Nybrovej i Gudhjem samt i Bølshavn. Resultatet af kontrollen var positivt, da ingen biler blev målt til at køre for hurtigt. Dette indikerer en god overholdelse af hastighedsgrænserne i området.
Politiets ATK-bil var for nylig placeret på Melstedvej i Gudhjem for at foretage hastighedsmålinger. Under kontrollen blev en enkelt bilist taget i at køre for hurtigt med en målt hastighed på 71 km/t, hvor den tilladte hastighed er 60 km/t.
Søndag aften kl. 21.10 blev en 43-årig mand stoppet i bil på Brommevej i Gudhjem. Under kontrollen blev det konstateret, at et barn i bilen ikke var fastspændt efter de gældende regler.
På denne side kan du som borger i Gudhjem og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Bornholms Politi og beredskab, så du får et overblik over aktuelle hændelser og indsatser i nærområdet. Her kan du blandt andet finde opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter har været involveret.
Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan læse om politiets daglige arbejde og indsats i Gudhjem og omegn. Det kan for eksempel være oplysninger om færdselskontroller, mindre hændelser eller andre relevante aktiviteter, som Bornholms Politi har håndteret i dag eller for nylig. Vores formål er at give et sagligt og opdateret billede af, hvad der rører sig i lokalområdet, uden at gå i detaljer med konkrete sager.
Alle informationer på siden stammer fra officielle kilder og myndigheder, og vi bestræber os på at formidle nyhederne på en neutral og informativ måde. Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i Gudhjem og omegn.